Dzisiejsze czasy przyzwyczaiły nas do widzenia rejonów bliskiego wschodu, jako miejsca, gdzie kobieta nic nie znaczy jest tłamszonym niewolnikiem, spełniającym jedynie funkcje żywego inkubatora, który wykonuje przy okazji różne prace domowe.


Jednak, kiedy zagłębimy się w historię tego rejonu sprzed nastania upodlających kobiety religii monoteistycznych, takich jak Islam i Chrześcijaństwo, możemy się przekonać, że kobiety spełniały w imperiach starożytnych bardzo ważne role, w tym królowych, ministrów sekretarzy stanu i dowódców wojskowych.

 

Ten artykuł ma za zadanie, pokazać wartość perskich kobiet w przeszłości, jakże innej od dzisiejszego islamskiego ucisku czasów obecnych.


 

Oto tylko niektóre z tych słynnych kobiet:

 

Pantea Arteshbod- była jednym z najwybitniejszych wodzów, pod panowaniem Cyrusa Wielkiego. Po podbiciu przez niego Babilonu, sprawowała tam rządy. Była również jednym z najważniejszych dowódców wojskowych. Była dowódcą elitarnej formacji wojskowej znanej, jako Nieśmiertelni. Dla porównania, w swoich czasach Nieśmiertelni budzili takie samo spustoszenie w szeregach wroga, jak polska husaria podczas swoich najlepszych lat. Dostawali się tam tylko najlepsi i budzili postrach w świecie starożytnym. 

 e26a4496002116584d85ebdb


 

Mandana z Medii- Wybitna królowa i zarazem matka Cyrusa Wielkiego (twórcy starożytnej odmiany współczesnych praw człowieka)


 

 ac93b2540023a5bb4d85ec5d


 

Sura- Córka króla Imperium Perskiego Ardavana Piątego. Sura była generałem.


 

 131c3afb001f42e04d85ec9e


 

Artemisia I Była legendarnym admirałem perskiej floty. Zachowywała się jak kobiety dzisiejszych czasów, energiczna i niezależna.


 

 


 

 d5110541000c14364d85ecc0


 

Amestris była wojskowym Dowódcą Achemenidów i piękną córką  Dariusza II. Jej matka Pari Satis była Generałem  Imperialnej Armii Achemenidów. Imię "Amestris znaczy: Przyjaciel.


 

 

Satis Pari, Generał j Armii Achemenidów, żona Dariusza II Króla perskiego Imperium.


 

 

Porucznik Artunis, Dowódca perskiej Armii Achemenidów, córka Artebaz Sepahbod, również kobiety i generała Dariusza Wielkiego . 

 a362f6e1001a35f94d85ed5d


 

Youtab Aryobarzanbyła dowódcą armii perskiej achemenidów.


Cesarzowa Purandokht Sassanid  Usiłowała przynieść stabilność do imperium. Ta stabilność została przyniesiona przez traktat pokoju z bizantyjskim Imperium. Ożywieniem kraju przez wprowadzanie sprawiedliwości, rekonstrukcji infrastruktury, zniżając podatki.